/ Dini Gündem’de “Zekât İbadetiyle İlgili Hükümler” konusu konuşuldu.
Dini Gündem’de “Zekât İbadetiyle İlgili Hükümler” konusu konuşuldu.


Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris BOZKURT ve Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mehmet KAPUKAYA, Diyanet TV ekranlarında “Dini Gündem” programının 31. bölümüne (21 Nisan 2021) konuk oldular. Programda Zekât ibadetini yerine getirme hususunda merak edilen ve çokça sorulan sorulara cevaplar arandı.
 
Bu bağlamda zekat kavramının tanımı, bu ibadetin Kur’an ve sünnetten delilleri ve bu ibadet yerine getirilirken nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerinde duruldu. Zekatın kimlere farz olduğu, zekat ibadetiyle mükellef olmak için kişide ve malda bulunması gereken şartların neler olduğu ortaya konuldu.
 
Hangi malların zekat hesabına dahil edilip hangilerinin dahil edilmediği, borçların ve alacakların zekat durumunun ne olduğu, altın, para ve ticaret mallarının zekat hesabının nasıl yapılacağı konuşuldu. Ayrıca hayvanların zekatı, tarım ürünlerinden verilmesi gereken öşür, şirketlerin zekatı, hisse senetlerinin zekat durumu gibi konular ele alındı. Son olarak da kimlerin zekat alabileceği, vakıf ve dernekler aracılığıyla zekat ibadetinin yerine getirilebilme hususu üzerinde duruldu.

Videoyu İzlemek İçin Linki Tıklayınız
https://www.youtube.com/watch?v=MAQ2sXRI9Is&list=TLGGDOklZPi08m0yMjA0MjAyMQ

 

 Görüntülü Cevaplar  Sıkça Sorulanlar  Dini Bilgiler  Soru Sor
 Konular