Yükleniyor Lütfen Bekleyiniz
/ Avrupa Fetva ve Araştırma Meclisi (AFAM) 27. Dönem Toplantısını İstanbul’da Gerçekleştirildi
Avrupa Fetva ve Araştırma Meclisi (AFAM) 27. Dönem Toplantısını İstanbul’da Gerçekleştirildi
07-11- Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen Avrupa Fetva ve Araştırma Meclisinin 27. Dönem Toplantısı’na Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem KELEŞ ve Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Dr. Mustafa Bülent DADAŞ katıldı.

AFAM Başkanı Yusuf el-Karadâvî’nin riyasetinde icra edilen toplantının açılış konuşmalarında söz alan Kurul Başkanı Dr. Ekrem KELEŞ, Müslümanların son yıllarda büyük meydan okumalara maruz kaldığını, İslam’a düşman olanların her türlü taktiği kullanarak Müslümanları zor durumda bırakmaya çalıştıklarını, ancak bu çabalarının nihayette sonuçsuz kalacağını ve akıbetin müminler için olacağını ifade ederek, Müslümanların asla ümitsiz olmaması gerektiğine ve Müslümanların zorda kaldığı dönemlerde Allah’ın yardımının muhakkak surette geldiğine dikkat çekti. Avrupa’da yayılan İslam düşmanlığı (İslamofobya) konusuna konuşmasında yer veren Dr. Ekrem KELEŞ, Müslümanların bu konuya ciddi bir şekilde eğilmesini ve bu düşmanlığın ortadan kaldırılması için yeni neslin İslam terbiyesiyle yetişmesi gerektiğini vurguladı. Son olarak Din İşleri Yüksek Kurulu ile AFAM arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi temennisinde bulunan Kurul Başkanı, din hizmeti uğrunda yapılacak ortak çalışmaların müsmir sonuçlar vereceğini sözlerine ekledi.

Toplantıya Ali Muhyiddîn el-Karâdâğî, İsam el-Beşîr, Abdussettâr Ebû Gudde, Cemal Bedevî, Acîl en-Neşmî ve Abdülmecîd en-Neccâr gibi sahasında uzman fıkıh bilginleri ile büyük çoğunluğu batıda yaşayan ilim adamları iştirak etti.

Toplantıda “Kuruluşunun 20. Yılı Münasebetiyle Geçmişi Muhasebe ve Geleceği Planlama” başlığı altında Meclis tarafından çıkartılan ilmi dergi ve fetvalar ile Meclis hakkında yapılan ilmi çalışmalar değerlendirildi.

Toplantı süresince, Ali Muhyiddîn el-Karâdâğî tarafından “Altın ve Gümüş Dışındaki Paraların Fıkhî Hükmü ve Enflasyonun Bu Paralarla Yapılan Muamelelerdeki Geri Ödemeye Etkisi”; “Gıda ve İlaç Yapımında Jelatinin Hükmü” ve “Vadeli Satışlar”; Acîl en-Neşmî tarafından “Jelatin ve Kan plazması: Kaynakları, dönüştürülmesi ve gıda sanayisinde Kullanımı”; Kurul Uzmanı Dr. Mustafa Bülent Dadaş tarafından Avrupa’da Namaz Vakitleri”; Câsir Ûde tarafından “Batıda Ahvâl-i Şahsiyeye Ait Problemlerin Çözümü”; Hâlid Hanefî tarafından “Batıda Resmi Olarak Kıyılmayan Nikahların Hükmü”; El-Arabî Becherî tarafından “Müslüman Kadının Gayr-i Müslim Erkekle Evlenmesinin Hükmü” konularında tebliğler sunuldu.

Ayrıca toplantıda Avrupa’da yaşayan Müslümanlar tarafından AFAM’a intikal eden bazı fıkhî soru ve sorunlar da katılımcılar tarafından ele alındı. 


 Görüntülü Cevaplar  Sıkça Sorulanlar  Dini Bilgiler  Soru Sor
 Konular